Menu
Gildia Pióra na Patronite
Życie między Mieć i Być

Votes

Średnia 0 z 0 ocen

Średnia 0 z 0 ocen

Życie między Mieć i Być

Erich Froom(1900 - 80) – amerykański psycholog i filozof pochodzenia niemieckiego, uznawany...

Autor książki

Ta książka została napisana przez jednego autora.

1 autor
1 wydanie
0 głosów

Wydawnictwo Vis-a-Vis Etiuda

Życie między Mieć i Być

Erich Froom(1900 - 80) – amerykański psycholog i filozof pochodzenia niemieckiego, uznawany za jednego z najwybitniejszych humanistów XX wieku, twórca psychoanalizy humanistycznej. autor [...]

Życie między Mieć i Być

Recenzje czytelników

Średnia 0 z 0 ocen

Brak recenzji

Review data

5 star reviews

0%

4 star reviews

0%

3 star reviews

0%

2 star reviews

0%

1 star reviews

0%

Podziel się swoimi przemyśleniami

Jeśli przeczytałeś tę książkę, podziel się swoimi przemyśleniami z innymi czytelnikami naszej witryny.

Lista recenzji jest pusta.

Ostatnio dodane

Cytaty Życie między Mieć i Być

To tylko wybrane cytaty z książki Życie między Mieć i Być. Kliknij poniższy przycisk, aby przenieść się na stronę ze wszystkimi zebranymi cytatami.

Życie między Mieć i Być, cytatyRecenzje

Erich Fromm

Erich Fromm

1,9°C 4
Erich Fromm

Erich Fromm

1,9°C 2

Aktywność we współczesnym sensie odnosi się jedynie do zachowania, a nie do osoby, która za tym zachowaniem stoi. nie ma znaczenia, czy ludzie są aktywni, ponieważ są napędzani przez siłę zewnętrzną, jak niewolnik, czy przez wewnętrzny przymus, jak osoba napędzana lękiem. nie ma znaczenia, czy są zainteresowani swoją pracą, jak stolarz lub pisarz, naukowiec lub ogrodnik, czy też nie mają wewnętrznej relacji i satysfakcji z tego, co robią, jak pracownik linii montażowej lub urzędnik pocztowy.

Współczesne rozumienie aktywności nie czyni rozróżnienia między aktywnością a zwykłym zajęciem. Istnieje jednak fundamentalna różnica między nimi, która odpowiada terminom „wyalienowany” i „niewyalienowany” w odniesieniu do działań. W wyalienowanej aktywności nie doświadczam siebie jako działającego podmiotu mojej aktywności; raczej doświadczam wyniku mojej aktywności – i to jako czegoś „tam”, oddzielonego ode mnie i stojącego ponad mną i przeciwko mnie. W wyalienowanej aktywności tak naprawdę nie działam; działają na mnie zewnętrzne lub wewnętrzne siły. Zostałem oddzielony od rezultatu mojej aktywności. Najlepszym obserwowalnym przypadkiem wyalienowanej aktywności w dziedzinie psychopatologii są osoby kompulsywno-obsesyjne. Zmuszone wewnętrznym impulsem do zrobienia czegoś wbrew własnej woli - np. liczenia kroków, powtarzania pewnych fraz, wykonywania pewnych prywatnych rytuałów – mogą być niezwykle aktywne w dążeniu do tego celu; ale jak wykazały badania psychoanalityczne, są one napędzane wewnętrzną siłą, której nie są świadome.