Menu
Gildia Pióra na Patronite

„Chcesz przechytrzyć lisa – poznaj jego sztuczki.”

Celina Michalska

Celina Michalska

Autor Darrell Huff twierdzi, że dobrze opakowana statystyka jest nawet lepsza niż wielkie kłamstwo. Jeśli nie możesz udowodnić tego, co chcesz udowodnić, zademonstruj coś innego i udawaj, że to to samo – doradza.

W książce opisuje konkretne sytuacje dotyczące fałszowania obrazu rzeczywistości w myśl zasady: szklanka do połowy pusta, czy do połowy pełna.
Autor uważa, że statystyka mimo swojej matematyczności, jest w równym stopniu sztuką co nauką, ponieważ stwarza możliwość wielu manipulacji, a nawet wypaczeń. I to statystyk musi wybrać spośród wielu metod, co stanowi subiektywny proces i znaleźć tę, której użyje do przedstawienia faktów.
W książce znajdziecie na pewno nowe fakty i ciekawostki. Mnie zainteresowały np. te dotyczące testu na inteligencję. Czy jest on wiarygodny, skoro pomija tak ważne rzeczy, jak przywództwo i wyobraźnia twórcza, nie bierze pod uwagę osądu społecznego, zdolności muzycznych, artystycznych czy innych, nie mówiąc już o takich kwestiach osobowościowych, jak pracowitość i równowaga emocjonalna?
Na koniec zaznaczę, że ta książka nie każdemu przypadnie do gustu, bo jak dla mnie wiele treści było już wcześniej znanych, oczywistych, a niektóre z kolei były za szczegółowe jak dla człowieka niezainteresowanego głębiej statystyką. Sądzę jednak, że ta książka spodoba się osobom lubiącym matematykę. Mi w przebrnięciu przez kolejne strony pomagała dosyć liczna grafika – ułatwiająca zapamiętanie, obrazująca w jasny sposób przekaz słowny.

756 wyświetleń
23 teksty
3 obserwujących
  • Helisa

    28 March 2024, 20:40

    Osądy i opinie zniekształcają fakty i rzeczywistość, a co dopiero wyniki uśrednione. :)

    Bardzo rzeczowo napisana recenzja.