To moja pierwsza przeczytana książka Joanny Chmielewskiej, ale wiem na pewno, że nie ostatnia. Autorka zabiera nas do siedziby firmy projektowej, w której ktoś dokonał zbrodni. Niezwykłe jest to, że całe zdarzenie zostaje opisane wcześniej przez główną bohaterkę, co stawia ją oczywiście od razu w kręgu podejrzanych na pierwszym miejscu.

Przy lekturze miałem skojarzenia z filmem "Dwunastu gniewnych ludzi" z powodu miejsca akcji - wszystko dzieje się praktycznie w jednym pomieszczeniu. W filmie jest to sala obrad ławy przysięgłych, w książce - biuro firmy.

Mimo że opowieść jest z czasów PRL-u, zdaje się, dla wielu z nas, innego, poprzedniego świata, warto sięgnąć po tę książkę, oceniam ten fakt jako jej atut. Joanna Chmielewska opisuje historię z tamtych czasów w sposób lekki, często humorystyczny. Każdy, podobnie jak dziś, ma swoje problemy. Te mniejsze urastają w oczach niektórych do ogromnych. Przewrotnie - te wielkie, potrafią stać się problemami przeszłymi, mniej istotnymi.

Trudno byłoby dalej zachęcać do przeczytania książki bez zdradzania istotnych szczegółów, dlatego moja opinia kończy się właśnie w tym miejscu.

50 379 wyświetleń
609 tekstów
68 obserwujących