Menu
Gildia Pióra na Patronite
Naja

Naja

Talent to dar, którego nie można odebrać.

Książka Marty Sztokfisz "Chwile, których nie znamy. Opowieść o Marku Grechucie" jest opisem życia i twórczości artysty, przybliża do postaci, której los zabrał możliwość dzielenia się niezwykłością przekazu. Wiele uzasadnia i wyjaśnia.
W życiu Marka Grechuty choroba położyła mroczny cień również na twórczości, która była pięknym wyrazem niezwykłego, niecodziennego daru. Przedwcześnie pozbawiła artystę możliwości tworzenia, występowania, życia. Bardziej niż rodzina i środowisko determinowała życie artystyczne i prywatne.
Opowieść o Marku Grechucie, to wzruszający zbiór wspomnień, wyrażonych przez matkę, kuzyna, przyjaciół, współpracowników, osoby, które miały szczęście spotkać go na swojej drodze. Jest również ciekawym przedstawieniem epoki - drugiej połowy ubiegłego wieku, miejsc w których dorastał i żył Marek Grechuta.
Wspomnienia sięgają czasów dzieciństwa i lat studenckich, kiedy z przeogromną siłą eksplodował talent Marka Grechuty. Książka opisuje człowieka o ponadprzeciętnej wrażliwości, subtelności, kulturze. Człowieka, który w swoich najważniejszych życiowych rolach musiał mierzyć się również z postępującą chorobą. To opis artysty, który swoje uczucia, wartości, postrzegany świat prezentował poprzez pryzmat wrażliwości, subtelności, umiłowania piękna, wielkiej mocy swoich wewnętrznych przeżyć. Książka opisuje człowieka cichego, sromnego, nieśmiałego, który potrafił wykorzystać otrzymany dar pomimo pojawiających się ograniczeń. Ogromny talent oraz siła wyrazu powodowały, że Marek Grechuta całą sceniczną przestrzeń szczelnie wypełniał tekstami piosenek, ich interpretacją, charyzmą swojej postaci. Kochał swoją publiczność, ona to odwzajemniała.
Opowieść przybliża artystę jako człowieka, pozwala wiele zrozumieć. Daje odpowiedź na pytania, które mogły się pojawiać u miłośników twórczości Marka Grechuty.
Książka wzbogacona została fotografiami i rycinami. Zawiera również liczne teksty z twórczości artysty. Czytając je niejednokrotnie ma się ochotę zanucić, wracają wspomnienia wrażeń z koncertów i spektakli.
Piosenki Marka Grechuty nie pozostawiają nikogo obojętnym. Przemawiają do wszystkich. Niezależnie od wieku słuchacza, muzycznych preferencji, zatrzymują, dostarczają radości, dają nadzieję, poruszają, pozostają na zawsze...
Warto przeczytać książkę "Chwile, których nie znamy. Opowieść o Marku Grechucie", poznać ciekawie i wnikliwie przedstawione przez autorkę realia, w jakich powstawała i prezentowana była twórczość artysty.

48 512 wyświetleń
418 tekstów
105 obserwujących
 • Victoria Angel

  3 February 2023, 12:26

  Bardzo lubię czytać biografie. :-)))

  od Naja, AShER, Refer
  • Naja

   3 February 2023, 15:53

   A ja nie... Ta biografia jednak zrobiła na mnie ogromne wrażenie... Bardzo cenię twórczość Marka Grechuty. Jest mi bardzo bliska.
   Dopiero jednak po przeczytaniu książki dowiedziałam się, dlaczego zaistniały pewne rzeczy. Wiele zrozumiałam. Książka jest świetnie napisana, intrmeresujaco, ze smakiem. I ten twórczy fenomen. Człowiek tak bardzo chory, wyizolowany, jakby nieobecny, swoją twórczością porywał tłumy do końca. Gdy już nie mógł śpiewać, śpiewała publiczność... To wystarczyło.
   Jego talent utrwalil się w publiczności...
   Polecam Victoria tę książkę, szczególnie tym, którzy cieszą się słuchając Marka Grechuty. :-)

  • Victoria Angel

   3 February 2023, 16:10

   Znam dość dobrze repertuar Marka Grechuty. Z pewnością jak gdzieś w bibliotece zauważę książkę pt :" Chwile, których nie znamy" to i wypożyczę do przeczytania. :-) Bardzo dziękuję za polecenie mi jej do przeczytania. :-))) Pozdrawiam Cię. :-)))

   od Naja i Refer
  • Naja

   3 February 2023, 16:11

   Odwzajemniam ciepło i serdecznie :-)

   od Refer
  • Victoria Angel

   3 February 2023, 16:11

   Bardzo dziękuję Ci. :-)))

   od Refer