Menu
Gildia Pióra na Patronite

Pomyśl, zanim po nią sięgniesz

Radek Ziemniewicz

Radek Ziemniewicz

Niewiarygodna opowieść, którą czyta się z przekonaniem o tym, że dzieją się niestworzone rzeczy. Ale autor nie próbuje nas nakłonić do tego, abyśmy uwierzyli, że to mogło się zdarzyć. Wręcz przeciwnie...

Teksty z obrazami - Pomyśl, zanim po nią sięgniesz - Radek Ziemniewicz
Pomyśl, zanim po nią sięgniesz - Radek Ziemniewicz

Jo Nesbø wplata elementy fantastyczne, bawi się konwencją, wraca do thrillera. Po to tylko, by za moment książka przepoczwarzyła się w lekturę dla młodzieży. Ale to tylko pozory! Trudno się od tego oderwać, bo chcemy wiedzieć, jak to wszystko zostanie wyjaśnione. Jak rozwikłane zostaną zagadki. Co czai się na końcu tej historii. I gdy się już tego dowiadujemy, wszystko układa się w logiczną całość. Magia.

Nigdy nie wolno ufać swojej pamięci […]. Ona daje ci tylko to, czego potrzebujesz. Więc… równie dobrze można jej zawierzyć.

Ten norweski pisarz znany jest z kryminalnej serii przygód policjanta Harry'ego Hole'a. Jestem zaznajomiony z tą serią, dlatego tym chętniej sięgnąłem po coś innego, co wyszło spod pióra autora książek dla dorosłych. Z pozoru Nocny dom wydaje się lekką wersją wspomnianej serii, jednak nic bardzo mylnego. Także tutaj czai się mrok, niepokój i zgroza.

Po przeczytaniu tej książki czuję się, jakbym został zabrany na wycieczkę do lasu. Towarzystwo książki jest tak wspaniałe, że czas biegnie lekko i przyjemnie. Gdy wtem robi się ciemno, a ja zostaję sam. I dzieją się niestworzone rzeczy. Osoby, które spotykam na swojej drodze, nie są tymi, za które się podają. Zwroty akcji zaskakują w najmniej oczekiwanym momencie. I nawet gdy już widzę upragnione rozwiązanie tej historii, wszystko okazuje się jedynie zwodniczym manewrem.

Jestem pod ogromnym wrażeniem, z jak wielu warstw składa się ta książka. Czasami miałem wrażenie, że Nocny dom to niesamowite połączenie Alicji w Krainie Czarów z prozą Stephena Kinga. Połączenie, z którego wyszła diabelnie dobra historia. Gorąco polecam!

55 555 wyświetleń
716 tekstów
79 obserwujących
 • Naja

  12 February 2024, 16:37

  He, he... Świetna, zachęcająca video - recenzja !

  Moja miłość do thrillerów zaczęła się właśnie od "Ptaków" Alfreda Hitchcocka. Obejrzałam film, siedząc pod stołem. Nikt mnie nie zauważył pod zwisającym obrusem... Od tamtej pory "kocham" ten gatunek. Thrillery wolę bardziej oglądać niż czytać. Szczególnie te mistrzowsko zekranizowane.
  Niemniej zamierzam sięgnąć po Twojego ulubionego Autora. Bardzo ciekawie i zachęcająco prezentujesz książki Jo Nesbo.
  To będzie trzeci tytuł, po który sięgnę po Tyrmandzie i Cortazarze, których nie mogę "zmęczyć"...
  Zamierzam przystąpić do utworzonego przez Ciebie "klubu czytaczy", bo coś mi się czytelnictwo "zawiesiło"...
  Bez Was nie dam rady...
  Spoglądam na Was z podziwem i cały czas zbieram siły. :-)

  Pozdrawiam serdecznie ! :-)))

  • Radek Ziemniewicz

   12 February 2024, 17:12

   Haha, dziękuję!
   A co czytasz Cortazara?

   Jak zwykle, ciekaw jestem Twoich wrażeń po lekturze. Jo Nesbo jest specyficzny i czasem włos jeży się na głowie. Ale opowiada swoje historie bardzo sprawnie. Dodatkowo tłumaczenia Iwony Zimnickiej są czystą przyjemnością dla polskiego czytelnika.

   Gdybym mógł polecić, to fajnie zacząć od czegoś spoza serii o Harrym Hole'u. Starsza książka Łowcy głów, albo nowsze Zemsta lub Zazdrość dobrze oddają klimat, a są mniej zobowiązujące :-)

   od Naja
  • Naja

   12 February 2024, 17:20

   Tak, od czasu Twojej recenzji "Niespodziewane stronice".
   Fakt, że inne sprawy mnie bardzo pochłonęły, to dlatego przerwałam czytanie. Teraz trudno mi powrócić, chociaż warto.
   Nie lubię robić dłuższych przerw w czytaniu, bo wtedy mam problem.

   Oczywiście, w przypadku Jo Nesbo, skorzystam z Twoich instrukcji. Po książki najczęściej sięgam z polecenia lub po przeczytaniu recenzji. To zawsze działa. :-)

  • Radek Ziemniewicz

   12 February 2024, 17:27

   Oj, doskonale rozumiem, mam tak samo!
   Czasem łatwiej mi zacząć od nowa niż starać się odnaleźć w miejscu, w którym przerwałem lekturę.

   od Naja