Jo Nesbø zaprasza nas w podróż ze słonecznego Los Angeles, gdzie akcja powieści się zaczyna, do nieco łagodniejszego klimatu Oslo, w którym dzieją się paskudne rzeczy.

To nie jest moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Teoretycznie wiedziałem, czego mogę się spodziewać, ale były w niej momenty, gdzie włos zjeżył mi się na głowie.

Książka jest obszerna, ale wartkość akcji, lekkość dialogów, oraz wciągająca historia sprawiają, że czyta ją się szybko. Zdecydowanie polecam ludziom o mocnych nerwach. Najbardziej zainteresował mnie wątek biologiczny tej historii - liczne teorie i przypuszczenia. Nie wiem, na ile możliwe jest to, o czym pisze autor, natomiast sprawnie i logicznie buduje on napięcie wokół swoich bohaterów.

Podobała mi się dwoistość prowadzenia narracji - oprócz standardowego narratora, mamy tutaj potok myśli zabójcy. Aktualnie czytam Pancerne serce i mam wrażenie, że J. Nesbø zastosował tam podobny efekt.

Książka ma też smutne momenty. Jeden z ciekawszych i moich ulubionych bohaterów żegna się z nami... Chyba że autor znajdzie sprytny sposób na to, żeby jego duch pozostał z nami. Zawsze lubiłem fragmenty z jego udziałem i jego interakcję z Harrym.

Ostateczna ocena to 4/5 z pewnych osobistych powodów, których tutaj nie wyjawię. Polecam, warto sięgnąć po tę lekturę, mimo że jest krwawa jak jej tytuł! :-)

50 379 wyświetleń
609 tekstów
68 obserwujących