Menu
Gildia Pióra na Patronite

Szklany ptak zamknięty w klatce wojennej Warszawy

DyrczUla

DyrczUla

"Musimy życie przeżyć, jakby jutra miało nie być, więc czerpiemy z niego garściami, łapczywie, na zapas." ~ K. Zyskowska

Wojenna Warszawa. Szare kamienice. Na ulicach żądni krwi przedstawiciele wrogich nacji. A w tym wszystkim On - Krzyś, poeta. Chłopak, który dopiero co zaczyna studia. Chłopak, przed którym przecież całe życie. Chłopak, który niebawem wyjdzie na ulice ukochanej Warszawy z bronią w ręku. Jest jednak coś, co napawa optymizmem, trzyma przy życiu i sprawia, że chce się walczyć nawet w momencie największego zagrożenia. Tym czymś jest miłość. I właśnie o tym opowiada ta książka.

Baczyński - jak przystało na poetę - kochał całym sobą. Swoje serce podzielił między ukochaną Basię oraz najdroższą matkę Stefanię. Ta miłość była jednak wystawiona na wiele prób - serce Krzysztofa zostało rozdarte między nieprzepadające za sobą kobiety. “Szklane Ptaki” to historia pięknej, choć tragicznej miłości. Miłości do ukochanej, do matki oraz do Ojczyzny. Miłości, która jest silniejsza, niż czyhająca na każdym rogu śmierć.

Jest to beletryzowana biografia jednego z najpopularniejszych polskich wojennych pisarzy - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jego postać jest nam doskonale znana jako osoby, która poświęciła swoją twórczość szarej, wojennej rzeczywistości. Rzeczywistości, w której przyszło mu stracić życie.

Ta książka wpadła w moje ręce jako prezent urodzinowy. Kto wie, czy sama bym po nią sięgnęła - być może bym ją przeoczyła na sklepowej półce. Uważam jednak, że nie było żadnego przypadku w tym, że zostałam obdarowana właśnie tym tytułem. Jest to zdecydowanie jedna z tych historii, których nie da się zapomnieć.

46 wyświetleń
1 tekst
1 obserwujący
Nikt jeszcze nie skomentował tego tekstu. Bądź pierwszy!