Menu
Gildia Pióra na Patronite

"Legenda o Kalsrikisie”

marzenies

marzenies

Legenda głosiła, że w pradawnych czasach, na skraju dawnych pruskich ziem, rozciągało się tajemnicze jezioro, kryjące w niezwykłe istnienie.

Teksty z obrazami - "Legenda o Kalsrikisie” - marzenies
"Legenda o Kalsrikisie” - marzenies

W głębinach prastarego jeziora, gdzie wody są ciemne jak najczarniejsza noc, żył sum o imieniu Kalsrikis. Był to stwór niezwykły, którego skóra mieniła się wszystkimi kolorami tęczy, a oczy świeciły jak dwie gwiazdy. Mówiono, że Kalsrikis był strażnikiem wielkich tajemnic i mądrości pruskich plemion.

Legenda głosi, że każdego roku, w najdłuższą noc, duchy przodków zbierały się nad brzegami jeziora, by oddać cześć Kalsrikisowi i prosić o błogosławieństwo. W zamian za ofiary z najszlachetniejszych ryb, sum obdarowywał je swoją mądrością, przekazując sekrety natury i życia.

Pewnego razu, odważny wojownik o imieniu Velnias postanowił zmierzyć się z legendą. Zanurkował w głąb jeziora, by stanąć oko w oko z Kalsrikisem i poprosić go o moc, która pozwoliłaby mu pokonać najeźdźców z dalekich krain. Sum, widząc w sercu wojownika prawdziwą odwagę i szlachetność, obdarował go darowizną, która zmieniła losy całego plemienia.

Od tamtej pory, Velnias stał się symbolem męstwa i mądrości, a legenda o sumie Kalsrikisie przekazywana jest z pokolenia na pokolenie jako przypomnienie o sile, która drzemie w głębinach naszej ziemi i naszych serc.

848 wyświetleń
21 tekstów
2 obserwujących
 • Bianka97

  3 April 2024, 13:29

  Legendy dotyczące Prusów i ich ziem to moje bajki. :)))

  • marzenies

   4 April 2024, 21:46

   Właśnie odkrywam świat starożytnych Prusów i jestem zafascynowana ich mitami i legendami. Udało mi się zdobyć kilka książek na ten temat, ale czuję się w tym świecie jak Alicja w krainie czarów, ponieważ moje życie toczy się w epoce wiktoriańskiej. Inspirację do napisania legendy stanowiła dla mnie książka „Klątwa jeziora” autorstwa Marcina Adamkiewicza oraz legenda o Gustebaldzie. Dziękuję za zainteresowanie. 😉