DŻUMA - Albert Camus

Proza · Opowiadania, powieści, nowele - na lekturę których tytułów warto poświęcić czas?

Podziel się swoimi przemyśleniami

Napisz pierwszy komentarz w tym wątku lub dodaj swój głos do dyskusji.

 • "Bezsens i absurd istnienia" mój temat prezentacji maturalnej .
  Ta książka stała się kluczową w moich zmaganiach z ambitnym tematem :)

 • Marcin005

  Ostatni raz w liceum, do matury. Dobra książka, a nawet bardzo dobra. Tym się różni od np. Lalki, że jest po co do niej wracac.

 • Czytałam , książka warta polecenia.Ukazuje to czego wiele książek , nie umie pokazać.Że zło nie tkwi na zewnątrz , lecz w nas.Tę książkę , trzeba zrozumieć.

 • Fragment z twórczości Daniela Defoe otwiera Dżumę:
  "Jest rzeczą równie rozsądną ukazać jakiś rodzaj uwięzienia przez innych, jak ukazać, coś co istnieje rzeczywiście, przez coś innego, co nie istnieje."

  Dżuma to książka nie tylko o chorobie, jaka dotknęła mieszkańców Oranu. To wojna, która tak jak epidemia kiedyś się skończy, jednakże jej bakcyl nigdy nie umiera. Ludzie w chwili wielkiego zagrożenia pomyśleli o innych i uznali: "że trzeba iść naprzód... i czynić dobrze".
  Jednym jednak choroba była na rękę, Cottard dzięki niej mógł uciec od kary, ukrywając się w dżungli dżumy. Niektórzy za wszelką cenę próbowali uciec z tego miasta. Takim człowiekiem był Rambert, który przeżył ewolucję od egoizmu i konieczności ucieczki po chęć niesienia pomocy i walki z chorobą. [...]

Gildia Pióra
Gildia PióraGildia Pióra

„Wszyscy mamy potrzebę bycia wysłuchanym lub podzielenia się tym, co już wiemy o życiu. To niesamowite jak wielu wspaniałych ludzi zagościło na tej stronie i na tym forum.”