Menu
Gildia Pióra na Patronite

Ciekawe słowa

Radek Ziemniewicz

Radek Ziemniewicz

Dziś na podstronie książki pojawiła się nowa opcja w menu: Dodaj słowo. Pozwala ona wprowadzić do Gildii Pióra ciekawe słowo, które znaleźliście podczas lektury danej książki.

Teksty z obrazami - Ciekawe słowa - Radek Ziemniewicz
Ciekawe słowa - Radek Ziemniewicz

Jest to funkcja, którą chciałem już dawno wprowadzić na naszą stronę. Ale musiała poczekać na Gildię Pióra :-)

Niejednokrotnie czytając książkę wpadło mi w oko ciekawe słowo, które poznałem dzięki lekturze. Od dziś możecie kolekcjonować takie słowa na naszej stronie. Wraz ze słowem będziecie poproszeni o dodanie 3 dodatkowych informacji:

1. Cytatu, czyli zdania, w którym znaleźliście słowną perełkę.
2. Definicji, w której możecie własnymi słowami opisać, jak rozumiecie dane słowo. Warto sięgnąć do słowników, żeby mieć pewność, że wszystko jest jasne.
3. Odnośnika do zasobu w internecie, gdzie dane słowo jest opisane lub wyjaśnione. Może to być link do słownika PWN online lub poradni językowej.

Po co to wszystko?
Dla zabawy! Znajdźmy ciekawe słowa i zobaczmy, jak bogaty jest nasz język! :-)

PS
Wkrótce dopracuję wszystkie ostatnio dodane funkcje.

55 576 wyświetleń
719 tekstów
79 obserwujących
 • Radek Ziemniewicz

  11 February 2024, 11:35

  Moja lista na najbliższe dni i tygodnie:
  1. Wydawnictwa - strona wydawnictwa, katalog. Tego brakuje jeszcze z Cytatów.info.
  2. Tłumacze książek - podstrona tłumacza, katalog nazwisk. Bardzo brakujący element strony.

  W międzyczasie:
  3. Dopracowywanie asystenta czytania - edycja/usuwanie wpisów. Lepsza organizacja wpisów już dodanych. Ułatwiliście mi to zadanie poprzez korzystanie z tej funkcji, za co dziękuję.
  4. Ciekawe słowa - katalog, możliwość komentowania, dodawania do zeszytów itd.

  od Naja
 • Wilkołak

  11 February 2024, 07:29

  Asystent czytania ładnie się rozwija, więc zastanawiam się dlaczego nie mam ochoty korzystać z "ciekawego słowa".

  Funkcja byłaby atrakcyjniejsza, tutaj mówię tylko o sobie, gdyby była wzbogacona o neologizmy i związki frazeologiczne (związki wyrazowe, pary wyrazowe... niestety nie wiem jak nazwać to fachowo).

  Brakuje mi możliwości kolekcjonowania tego w zeszytach (o ile nic się nie zmieniło), ażeby korzystać z potencjalnych znalezisk innych.

  Odseparowałbym też funkcję od książek (lub pozostawił jako opcjonalną), ale zostawiłbym pola na źródło, cytat, czy definicję. 🤔

  Zastanawiam się, czy nie byłby to także ciekawy obszar twórczości własnej, nie tylko jako cytat.

  Tyle z takich luźnych przemyśleń.

  Właściwie, zbieram takie rzeczy od lat, ale nie notowałem informacji z której to książki (wydawały się zbędne). Źródła poza-książkowe też są pokaźne. Przykładowo, dziennikarze wytwarzają mnóstwo świetnych par wyrazowych, ale nie dziwota, bo ciekawy nagłówek czy hasełko, to element ich pracy.

  • Radek Ziemniewicz

   11 February 2024, 11:32

   Zgadzam się :-)

   Dzięki za podzielenie się wrażeniami. Zdecydowanie asystent czytania i ciekawe słowa zostały uruchomione jako prototypy i wymagają dopracowania.

   Myślałem o związkach frazeologicznych, zwłaszcza w kontekście częstych błędów. Np. ostatnio w książce widziałem: po linii najmniejszego oporu, podczas gdy często mylone jest to z najmniejszą linią oporu. Fajnie byłoby mieć takie frazy w jednym miejscu. Zwłaszcza z przykładami użycia w postaci cytatów.

 • maba.1

  6 February 2024, 08:43

  Brawo, świetny pomysł!

  • Radek Ziemniewicz

   11 February 2024, 11:27

   Tak, myślę, że to dobry pomysł na rozwój tej funkcji. Poza tym będzie można dodać cytaty lub definicje z różnych źródeł. Dzięki!