Menu
Gildia Pióra na Patronite

Wyniki konkursu na Recenzję Lutego 2024

Teksty z obrazami - Wyniki konkursu na Recenzję Lutego 2024 - Aktualności
Wyniki konkursu na Recenzję Lutego 2024 - Aktualności
Aktualności

Aktualności

Dzień dobry, Drodzy Czytelnicy i Recenzenci!
Z nieskrywaną radością chciałbym podzielić się z Wami wynikami konkursu na Recenzję Lutego 2024. Ten zazwyczaj krótszy miesiąc, w tym roku był dłuższy niż zwykle. W konkursie zgłoszono poand 40 recenzji! Wszystkie ciekawe, wnikliwe. Przeczytać je, to była sama przyjemność. Wyłonić zwycięzcę - trudna sztuka.

Podobnie jak w styczniu, wyróżnień będzie więcej niż jedno. Tak jak wspomniałem, poziom był bardzo wyrównany, i wiele recenzji po prostu zasługuje na wyróżnienie.

Na początek chciałbym wróżnić ODIUM i recenzję książki „Pianistka”, Elfriede Jelinek:
https://www.gildiapiora.pl/recenzja/ksiazka-pianistka-byla-moim-pierwszym
Wyróżnienie za dynamiczną, wciągającą recenję książki, która porusza toksyczną relację matki z córką. Z tej recenzji można łatwo wyczuć klimat książki. Sama recenzja napisana jest barwnym, poprawnym językiem. Czytałem ją z wypiekami na twarzy. Czuję, że to przedsmak emocji, których później dostarczy lektura książki.

Chciałbym wyróżnić także recenzję pt. „Dom” autorstwa Joanny K. Jest to recenzja książki „Nie wracaj do domu, Michelle”, Hannah McKinnon:
https://www.gildiapiora.pl/recenzja/dopoki-smierc-nas-nie-rozlaczy
Tekst ten sprawnie wprowadza nas w świat przedstawiony książki. Po takim opisie książka wylądowała na mojej półce książek do przeczytania.

Na specjalne wyróżnienie zasługuje recenzja pt. „Metoda na bezsenność”, którą napisała Grażyna K.S. Jest to krytyka książki „Król przyjmuje” autorstwa znanego hiszpańskiego pisarza Eduardo Mendozy:
https://www.gildiapiora.pl/recenzja/zawsze-wydawalo-mi-sie-ze
Pisanie konkstruktywnie krytycznych tekstów wymaga przemyślenia i szczerości wobec siebie i odbiorcy. Brawo za opis rozminięcia się oczekiwań względem lektury z samą książką, której autora sam osobiście bardzo cenię.

Ostatnie trzy wyróżnienia przyznane są za ciekawe ujęcie jednego tematu męskości i kobiecości, ale z trzech różnych perspektyw:
- Sage-Mode za recenzję „Hype na stoicyzm”, gdzie w ciekawy sposób poruszany jest m.in. temat męskości.
- Pasja_naszym_zyciem za recenzję „Miłość nie jest taka prosta...”, za zwrócenie uwagi na łamanie stereotypów i wrażliwość mężczyzn.
- MagdalenaKw za recenzję „Oto co czyni bohaterów interesującymi. Ich tajemnice”, za przybliżenie sylwetki trzech wpływowych, barwnych i interesujących kobiet.

Do każdego z autorów tych recenzji zostaną wysłane nagrody książkowe. Niebawem wyślę do nich wiadomość prywatną i wiadomość mailową z informacją o wygranej.

I znów na podium jest tłoczno! Ale to dobry znak.
Ogłoszenie wyników konkursu na recenzję miesiąca to dla mnie święto książki. Polecajmy sobie dobrą literaturę jak Joanna K. Wymagajmy wiele zwłaszcza od znanych autorów jak Grażyna K.S. Sięgajmy po być może utarte tematy i spójrzmy na nie z nowego punktu widzenia pod wpływem lektury, tak jak MagdalenaKw, Pasja_naszym_zyciem i Sage-Mode. Czy wreszcie, pełni zaangażowania, dojrzałych przemyśleń, lekko, ale z szacunkiem do odbiorcy, dzielmy się naszymi wrażeniami jak ODIUM.

Dziekuję wszystkim Recenzentom za wzięcie udziału w konkrsie w lutym! Dostarczyliście nam niesamowitych przeżyć bez konieczności czytania książek, z którymi właśnie Wy postanowiliście spędzić czas. Do niektórych z nich zapewne sięgniemy i my :-)

10 385 wyświetleń
21 tekstów
5 obserwujących
  • Helisa

    5 March 2024, 10:54

    A może jak tyle konkursów to jakieś dodatkowe oznaczenie przy tekście że laureat?

  • Sage-Mode

    4 March 2024, 16:26

    Gratulacje dla wyróżnionych osób i dziękuję za wyróżnienie mojej recenzji :)